

| Bike Name | Honda CB 750 Nighthawk 2002 |
| CC | 650 |
| Bike Type | Cruiser |
| Model Year | 2002 |
| Brand | Honda |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Bore | 67.0 mm |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Displacement | 747 |
| Stroke | 53.0 Mm |
| Transmission Type | Manual |
| No of Gears | 5 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Mileage | 15 Kmpl (Approx) |
| Top Speed | 150 Kmph (Approx) |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | No |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Tyre Size | 110/80-18 |
| Tyre Type | Tubetyre |
| Rear Tyre Size | 140/70-17 |
| Wheel Type | Alloy |
| Weight | 210.0 kg |
| Wheelbase | 1506 Mm |
| Fuel Tank Capacity | 21.80 litres |
| Seat Height | 785 Mm |
| Head Light | Halogen |
| Indicators | Halogen |
| Battery Voltage | 12V 5Ah |
| Tail Light | Halogen |
| Speedometer | Analog |
| RPM Meter | Analog |
| Seat Type | Single-Seat |
| Odometer | Analog |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Passenger Grab Rail | Yes |
We always try our best to keep our website content and information updated and correct, the material and information contained on our website is for general information purposes only, You should not rely upon the material and information as a basis for making any business, legal or any other decisions.