


| Bike Name | Honda CB 650 RC (reduced effect) 1982 |
| CC | 650 |
| Bike Type | Cruiser |
| Model Year | 1982 |
| Brand | Honda |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Maximum Power | 48.95 Bhp @ 8000 RPM |
| Bore | 59.8 mm |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Fuel Supply | Carburator |
| Displacement | 627 |
| Stroke | 55.8 mm |
| Starting Method | 55.8 mm |
| Transmission Type | Manual |
| Clutch Type | Wet-multiplate |
| No of Gears | 5 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Mileage | 15 Kmpl (Approx) |
| Top Speed | 150 Kmph (Approx) |
| Front Brake Type | Dual Disc |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | No |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Tyre Size | 3.50-19 |
| Tyre Type | Tubetyre |
| Wheel Type | Alloy |
| Weight | 220.0 kg |
| Fuel Tank Capacity | 17 L |
| Battery Type | Mf |
| Head Light | Halogen |
| Indicators | Halogen |
| Tail Light | Halogen |
| Speedometer | Analog |
| RPM Meter | Analog |
| Seat Type | Single-Seat |
| Odometer | Analog |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Passenger Grab Rail | Yes |
We always try our best to keep our website content and information updated and correct, the material and information contained on our website is for general information purposes only, You should not rely upon the material and information as a basis for making any business, legal or any other decisions.