


| Bike Name | Honda CB 600 F Hornet 2002 |
| CC | 600 |
| Bike Type | Naked Sports |
| Model Year | 2002 |
| Brand | Honda |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Maximum Power | 93.87 Bhp @ 12000 RPM |
| Bore | 65.0 mm |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Fuel Supply | Carburator |
| Displacement | 600 |
| Maximum Torque | 63 NM @ 9500 RPM |
| Stroke | 45.2 Mm |
| Starting Method | Electric |
| Transmission Type | Manual |
| No of Gears | 4 |
| Drive Type | Chain |
| Mileage | 15 Kmpl (Approx) |
| Top Speed | 180 Kmph (Approx) |
| Front Brake Type | Dual Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| Front Tyre Size | 120/70-ZR17 58W |
| Tyre Type | Tubetyre |
| Rear Tyre Size | 180/55-ZR17 73W |
| Wheel Type | Alloy |
| Height | 1070 Mm |
| Weight | 176.0 kg |
| Fuel Tank Capacity | 16.00 litres |
| Seat Height | 790 Mm |
| Head Light | Halogen |
| Indicators | Halogen |
| Tail Light | Halogen |
| Speedometer | Digital |
| RPM Meter | Analog |
| Seat Type | Single-Seat |
| Odometer | Analog |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Passenger Grab Rail | Yes |
We always try our best to keep our website content and information updated and correct, the material and information contained on our website is for general information purposes only, You should not rely upon the material and information as a basis for making any business, legal or any other decisions.