


| Bike Name | Honda CB 650 (1982) |
| CC | 650 |
| Bike Type | Cruiser |
| Model Year | 1982 |
| Brand | Honda |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Maximum Power | 61.69 Bhp @ 9000 RPM |
| Bore | 59.8 mm |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Displacement | 627 |
| Stroke | 55.8 mm |
| Transmission Type | Manual |
| No of Gears | 6 |
| Mileage | 15 Kmpl (Approx) |
| Top Speed | 160 Kmph (Approx) |
| Front Brake Type | Dual Disc |
| Rear Brake Type | Drum Brake |
| Front Tyre Size | 3.25-19 |
| Tyre Type | Tubetyre |
| Rear Tyre Size | 3.75-18 |
| Wheel Type | Alloy |
| Weight | 216.0 kg |
| Fuel Tank Capacity | 18.00 litres |
| Head Light | Halogen |
| Indicators | Halogen |
| Battery Voltage | 24v |
| Tail Light | Halogen |
| Speedometer | Analog |
| RPM Meter | Analog |
| Seat Type | Single-Seat |
| Odometer | Analog |
| Handle Type | Cruiser Type |
| Passenger Grab Rail | Yes |
We always try our best to keep our website content and information updated and correct, the material and information contained on our website is for general information purposes only, You should not rely upon the material and information as a basis for making any business, legal or any other decisions.