




| Bike Name | Honda CB750 Hornet 2024 |
| CC | 800 |
| Bike Type | Naked Sports |
| Brand | Honda |
| Engine Type | Twin, four-stroke |
| Maximum Power | 88.78 Bhp @ 9500 RPM |
| Bore | 87.0 mm |
| Fuel Supply | Carburator |
| Displacement | 755 |
| Maximum Torque | 74.4 NM @ 7000 RPM |
| Stroke | 63.5 mm |
| Starting Method | Electric |
| Transmission Type | Manual |
| No of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Mileage | 15 Kmpl (Approx) |
| Top Speed | 150 Kmph (Approx) |
| Chassis Type | Steel diamond |
| Rear Suspension | Monoshock damper, Pro-Link swingarmk |
| Front Suspension | Showa 41mm SFF-BP USD |
| Front Brake Type | Dual Disc |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | No |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| Front Tyre Size | 120/70-ZR17 |
| Tyre Type | Tubetyre |
| Rear Tyre Size | 160/60-ZR17 |
| Wheel Type | Alloy |
| Weight | 190.0 kg |
| Fuel Tank Capacity | 15.20 litres |
| Seat Height | 795 Mm |
| Head Light | LED LED |
| Battery Voltage | 12v |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
| RPM Meter | Digital |
| Seat Type | Single-Seat |
| Odometer | Digital |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Passenger Grab Rail | Yes |
We always try our best to keep our website content and information updated and correct, the material and information contained on our website is for general information purposes only, You should not rely upon the material and information as a basis for making any business, legal or any other decisions.