


| Bike Name | Honda CB 600 F Hornet (2001) |
| CC | 600 |
| Bike Type | Naked Sports |
| Model Year | 2001 |
| Brand | Honda |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Maximum Power | 95.88 Bhp @ 12000 RPM |
| Bore | 65.0 mm |
| Displacement | 599 |
| Maximum Torque | 67 NM @ 10000 RPM |
| Stroke | 45.02 mm |
| Transmission Type | Manual |
| No of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain |
| Mileage | 15 Kmpl (Approx) |
| Top Speed | 100 Kmph (Approx) |
| Front Brake Type | Dual Disc |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| Front Tyre Size | 120/70-ZR17 |
| Tyre Type | Tubetyre |
| Rear Tyre Size | 180/55-ZR17 |
| Wheel Type | Alloy |
| Weight | 176.0 kg |
| Wheelbase | 1425 Mm |
| Fuel Tank Capacity | 16.00 litres |
| Seat Height | 790 Mm |
| Head Light | Halogen |
| Indicators | Halogen |
| Tail Light | Halogen |
| Speedometer | Analog |
| RPM Meter | Analog |
| Seat Type | Single-Seat |
| Odometer | Analog |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
We always try our best to keep our website content and information updated and correct, the material and information contained on our website is for general information purposes only, You should not rely upon the material and information as a basis for making any business, legal or any other decisions.