| Bike Name | Honda CBR600RR ABS 2024 |
| CC | 600 |
| Bike Type | Sports |
| Model Year | 2024 |
| Brand | Honda |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Maximum Power | 115.46 Bhp @ 13500 RPM |
| Bore | 67.0 mm |
| Compression Ratio | 12.2:1 |
| Fuel Supply | Fuel injection |
| Displacement | 599 |
| Maximum Torque | 66 NM @ 11225 RPM |
| Stroke | 42.5 mm |
| Starting Method | Electric |
| Transmission Type | Manual |
| No of Gears | 6 |
| Drive Type | Chain Drive |
| Mileage | 20 Kmpl (Approx) |
| Top Speed | 190 Kmph (Approx) |
| Rear Suspension | Unit Pro-Link® HMAS™ single shock with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Front Suspension | 41mm inverted Big Piston Fork with spring preload, rebound and compression damping adjustability |
| Front Brake Type | Dual Disc |
| Front Brake Diameter | 310 mm |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | Dual-Channel |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| Rear Brake Diameter | 220 mm |
| Front Tyre Size | 120/70-ZR17 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Rear Tyre Size | 180/55-ZR17 |
| Wheel Type | Alloy |
| Overall Length | 2029 Mm |
| Weight | 196.9 kg |
| Wheelbase | 1369 Mm |
| Overall Width | 685 Mm |
| Ground Clearance | 135 Mm |
| Fuel Tank Capacity | 18.17 litres |
| Seat Height | 823 Mm |
| Battery Type | Mf |
| Head Light | LED |
| Indicators | LED |
| Battery Voltage | 12V 3Ah |
| Tail Light | LED |
| Speedometer | Digital |
| RPM Meter | Digital |
| Seat Type | Split-Seat |
| Odometer | Digital |
| Handle Type | Three Part Handle Bar |
| Passenger Grab Rail | Yes |
We always try our best to keep our website content and information updated and correct, the material and information contained on our website is for general information purposes only, You should not rely upon the material and information as a basis for making any business, legal or any other decisions.