

| Bike Name | Honda CB 650 SC 1985 |
| CC | 650 |
| Bike Type | Cruiser |
| Model Year | 1985 |
| Brand | Honda |
| Engine Type | In-line four, four-stroke |
| Bore | 60.0 mm |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Stroke | 58.0 mm |
| Starting Method | Electric |
| Transmission Type | Manual |
| Drive Type | Chain Drive |
| Top Speed | Kmph |
| Rear Suspension | VHD shocks with four-way adjustable rebound damping |
| Front Suspension | 39mm air-adjustable leading-axle forks with dual Syntallic bushings and TRAC |
| Front Brake Type | Single Disc |
| Anti-Lock Braking System (ABS) | No |
| Rear Brake Type | Disc Brake |
| Front Tyre Size | 100/90-19 |
| Tyre Type | Tubeless |
| Rear Tyre Size | 130/90-16 |
| Wheel Type | Alloy |
| Weight | 197.0 kg |
| Fuel Tank Capacity | 12.87 litres |
| Seat Height | 790 Mm |
| Head Light | Halogen |
| Indicators | Halogen |
| Battery Voltage | 12v |
| Tail Light | Halogen |
| Speedometer | Halogen |
| RPM Meter | Halogen |
| Seat Type | Single-Seat |
| Odometer | Halogen |
| Handle Type | Pipe Handle Bar |
| Passenger Grab Rail | Yes |
We always try our best to keep our website content and information updated and correct, the material and information contained on our website is for general information purposes only, You should not rely upon the material and information as a basis for making any business, legal or any other decisions.